El Certamen Literari del Casal de l’Espluga de Francolí es va celebrar aquest passat diumenge al Jardí dels Francolins entregant una quarantena de premis de poesia i literatura.

Aquest any, com a novetat, també s’han repartit  200 euros als dos millors article de ‘El Francolí’ durant aquest 2021 i s’han doblat la quantitat dels premis juvenils ‘Ajuntament de l’Espluga’ en totes les seves categories.

Entre tots els premiats el jurat ha deixat deserts el premi de Narrativa o Assaig “El Francolí” i el premi “Cultura per la Sostenibilitat” del MVR en no trobar cap obra que complexi amb els estàndard d’aquestes categories. A més, els premiats més petits van rebre la visita de la presidenta del Club de Senyores Lectores del Barri de Gràcia de Barcelona, Dolça Casadellà, que amb humor va fer entrega dels premis, repetint un format que ja es va iniciar l’any anterior amb la visita de l’escriptor anglès Wellington.

Finalment, la Maria Dolors Civit va anunciar públicament que aquest seria el seu últim acte públic com a presidenta del Casal.

Entrega de premis de la 44a edició del Certamen Literari del Casal de l’Espluga (Imatge: Eva Bonet)

41ª Edició Premi de poesia “Mossèn Ramon Muntanyola”

Àngel Fabregat Morera amb “Davant del Mirall

43ª Edició Premi de Narrativa o Assaig “El Francolí”

Premi desert.

27ª Edició Premi MVR “Cultura per la sostenibilitat”

Premi desert.

8ª Edició Premi Final de Grau o Màster “Eusebi Majós”

Judit Delgado Garcia amb “Les fonts de Jheronimus Bosch una aproximació al Tríptic de les temptacions de sant Antoni Abad”                    

Premi especial “100 ANYS DE LA REVISTA EL FRANCOLÍ”

Josep M. Amigó Bonet amb l’article “La Mussaranya d’aigua ibèrica”        

Júlia Boqué Gaya amb l’article “Toni Morlans, el sentit de la vocació”      

Premis juvenils “Ajuntament de l’Espluga”

1r. Cicle d’ESO

3r. premi a Bruna Ribé Fonoll amb “El violinista de Sherbok”                 

2n. Premi a Joana Pérez Salvat amb “El final de l’últim vagó”  

1r. premi a Queralt Amill Tarrafeta amb “Dàlies”

. 2n. Cicle d’ESO

3r. premi a Martí Franquès Cabestany amb “Temps de guerra”  

2n. Premi a Noemí Hriscu amb “Una lliçó” 

1r. premi a Hanna Pavo Retamozo amb “Senyals de vida” 

Premis de Batxillerat

Accèssit a  Marc Hueso Civit amb “Ensenya’m a viure”

3r. premi a Mar Garcia Rodríguez amb “Silenci de Fons” 

2n. Premi a Maria Ibarz Guasch amb “Vides de carrer”  

1r. premi a Martí Huguet Vidal “1941. Dictadura i barbàrie”

Batxillerat i cicles formatius – Treballs de recerca

3r. premi a Núria Torrell Poch per “Anton Torell Dolcet: Una vida que la guerra civil espanyola va truncar” 

2n. Premi a Natàlia Trullols Vizcarra per “Disseny d’un centre cívic”  

1r. premi a Maria Tierz Vallès per “Les dones d’esquerra a l’Espluga de Francolí. La seva lluita : 1931-1945” 

Premis Infantils

Premis “FERROVELL”

Infants nascuts 2010

3r. Premi a Carlota Lafuente Espinosa per “La increïble història dels Nàcher”                  

2n. Premi a Alex Ciuperca Heredia per “Una nit a l’escola, o no…”                              

1r. Premi a Roger Bel Guasch per “La història d’una pilot”                                  

Infants nascuts 2011

3r. Premi a Gemma Tella Ferré per “La Història d’un incendi”                                

2n. Premi a Emma Bonet Rodríguez per “Els meus drets”                                              

1r. Premi a Minerva Siles Grau per “T’hi apuntes?”                                              

Infants nascuts 2012

3r. Premi a Júlia Cabré SoléJúlia Cabré Solé per “La pilota de pàdel”                                         

2n. Premi a Joan Sabaté Espasa per “El bosc encanta”                                           

1r. Premi a Aleix Moya Becerra per “Ka-Boom”                                                      

Infants nascuts 2013

3r. Premi a Sergi Sánchez Garcia per”La batalla definitiva” i a Cèlia Griñó Prats per “Entre fantasia”                                                                                                

2n. Premi a Roc Espasa Flaqué per “El gos abandonat ”                                         

1r. Premi a Irina Velasco Martínez per “La campaneta”         

Premis “MARIA ANGELS OLLÉ”

Infants nascuts 2014

3r. Premi a Bruna Vendrell Asensio per “L’ampolla d’aigua”                                          

2n. Premi a Mar Sánchez Puentes per “El món de la Fiona”                                       

1r. Premi a Marina Altarriba Calbet per “La foca cuinera”                                            

Infants nascuts 2015

Ex aequo entre. 3r. I 2n. Premi amb “La bellugana i la Laura” de Elsa Escoté Cots i “El rei dels dimonis” de Jan Gallego Capitán

1r. Premi a Gal·la Llaveria Sánchez per “La guitarra trista”                                            

PREMIS INFANTILS “FERROVELL”  TREBALLS EN GRUP

Infants nascuts 2010 – 2011

Alumnes de 5 i 6è. de l’Escola Martí Poch per “SPLUG MOTS”                                                                  

PREMIS INFANTILS “MARIA ÀNGELS OLLÉ”  TREBALLS EN GRUP

Infants nascuts 2014 – 2015

Premi als Alumnes de 1r. de l’Escola Martí Poch per “L’ESCOLA” 

GALERIA D’IMATGES DE L’ENTREGA DE PREMIS

Imatges d’Antoni Sabaté i Eva Bonet